94-LATA PIŁKARSKIEGO KLUBU WARTA MIĘDZYCHÓD!

W styczniu 1924 roku, powstał pierwszy piłkarski klub Warta.

Początki istnienia klubu Warta sięgają lat przed wojennych, a dokładnie za sprawą kilku działaczy w styczniu 1924, powstaje klub sportowy Warta. Pierwszym prezesem klubu był Stefan Maciejewski, któremu pomagali jako vice-prezes dr.Stanisław Kubczak i sekretarz klubu Kazimierz Pozorski, a także Leonard Węclewski, Marian Tomaszewski, Zygfryd Górecki i Edmund Ekert, którzy byli członkami historycznego zarządu. Po kilku latach działalności, sekcja przeżywała problemy organizacyjne i dopiero w 1932 roku za sprawą nowo powołanego zarządu na czele z prezesem Ludomirem Remiszewskim oraz jego współpracownikami, Janem Kluskiem i Dominikiem Początkiem człowiekiem legendą, który zapisał się mocno w historii klubu , będąc póżniejszym prezesem 1933-39 i ponownie prezesem, działaczem w latach 1950-75.W przed i powojennej historii klubu , współpracował z najstarszym żyjącym Warciarzem, działaczem i prezesem klubu, wówczas czł.zarządu klubu Stanisławem Kaczorem. Dominik Początek był miłośnikiem gier karcianych, z tego też powodu 24.01.2015 zorganizowano I Memoriał Gier Karcianych im.D.Początka przy klubie MLKS Warta, a głównym pomysłodawcą i organizatorem jest b.prezes GOZPN , Czł.Prezydium PZPN [wcześniej działacz naszego klubu] Marek Pośpieszny. Pierwszą siedzibą klubu ,był dzisiejszy sklep ogrodniczy p. Millerów na 17 stycznia.

Po wojnie klub rozpoczął ponowną działalność późną wiosną roku 1945, pierwszym prezesem powojennej Warty był Jan Szczuraszek. Przez wiele kolejnych lat dochodziło do wielu zmian w Zarządzie Klubu, jak i nazw klubu. Klub zmieniał nazwy na Kolejarz, Spójnia, Tęcza, Warta, ta ostatnia pozostała do dziś. W klubie zaistniały oprócz piłki nożnej , inne sekcje min. Brydż, Boks, Lekkoatletyka, Koszykówka czy Tenis Stołowy. Z początkiem 21 wieku klub jest jednosekcyjnym klubem sportowym z działającą prężnie sekcją piłki nożnej. Prezesami klubu oprócz w/w Stefana Maciejewskiego i Jana Szczuraszka byli Edmund Fiszgala, Tadeusz Pawlak, Dominik Początek, Jerzy Każmierczak, Stanisław Kaczor, Stanisław Myszkowski, Narcyz Kolanoś, Zenon Grzesiak, Jerzy Grefling, Roman Ratajczak, Wojciech Kruś, Robert Krzyżaniak, Michał Nabzdyk, Mirosław Humieja, Adam Sawala i obecny Krzysztof Wachowiak.

Przez wiele dekad, klub borykał się z wieloma problemami organizacyjnym ,zmieniając nawet nazwę klubu, ale sportowo zespół piłkarski Warty, nie licząc kilku przypadków, zawsze rywalizował w większości sezonów na poziomie V-IV ligi. Grupy młodzieżowe na dobre rozwinęły się w latach 70-tych, by jeszcze w większym stopniu rozwinąć się kolejnych dekadach. Zespoły młodzieżowe uczestniczyły w obozach, turniejach wojewódzkich i ogólnopolskich [Dobiegniew Cup], a w ostatnich latach, także reprezentowały nasz region w międzynarodowym turnieju piłkarskim w niemieckim Weinstadt. W ostatnich latach, wielkim echem sportowym w Wielkopolsce i w Kraju , odbijają się zimowe turnieje piłkarskie na hali , a zwłaszcza WBK Warta Cup rocznika 2004, gdzie młodzi zawodnicy Warty, rywalizowali min. z Lechem Poznań, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin, Zawisza Bydgoszcz, Stilon Gorzów, UKP Zielona Góra, Akademia Reissa Poznań i inne. Oprócz tego w/w turnieju, odbywają się inne turnieje pod szyldem Warta Cup, gdzie rywalizuje się niemalże w każdym roczniku. Przez wiele lat, rosła liczba zespołów młodzieżowych, zaczynając od dwóch-trzech zespołów w latach 1970-90, do siedmiu-jedenastu grup młodzieżowych w latach 1990-2017. Liczba zawodników, szkolonych przez wykwalifikowaną kadrę trenerów, urosła do ok.200 czynnie biorących w zajęciach i zawodach piłkarskich zawodników. Rok 2016 to rok przełomowy, gdyż po raz pierwszy w historii powstaje sekcja żeńska, która rozgrywa swe mecze w III-lidze kobiet. W nowej dobie piłkarstwa , piłka seniorska odnosi największe sukcesy, ponieważ zespół seniorów od kilku sezonów, jest czołowym zespołem IV-ligi Wlkp, zdobywając w 2016 roku mistrzostwo, niestety regulamin nie przewidywał bezpośredniego awansu.

Największe sukcesy sportowe klubu to:

1960/61 awans i gra w A-Klasie poznańskiej , wówczas czwarty poziom piłkarski w kraju!

1973/74 awans do Klasy-M, wówczas czwarty poziom rozgrywek w kraju!

1994/95 awans do Klasy-M [Liga Okręgowa Poznań] , wówczas czwarty poziom rozgrywek w kraju

1998/99 awans do Finału Pucharu Polski G-OZPN [przegrana z III-ligowym wówczas Lubuszaninem Drezdenko -1999.06.16]. W kolejnych latach, zespół seniorów w Pucharze Polski dochodził do półfinałów, bądż ćwierćfinałów tych rozgrywek.

2007/08 awans do IV-ligi Wlkp , rywalizując do dziś na tym szczeblu, będąc liderem rozgrywek sezonu 2015/16 mistrzostwo IV-ligi – gra w barażach o awans do III-ligi.

2016/17 vice-mistrzostwo IV-ligi

W klubie Warta wypromowało i kształciło swe umiejętności piłkarskie, kilku zawodników, którym udało się zagrać na najwyższym poziomie piłkarskim min. Cichosz, Jankowiak, Stańko, Przybylski, Sawala i kilku innych, którzy wybili się ponad przeciętność. Wśród dzisiejszej młodzieży można znależ, kilku wybijających się zawodników, którzy mają spore szansę zaistnienia w wielkim futbolu. Młodzi zawodnicy tego najstarszego i zarazem największego klubu w regionie , zapraszani są na konsultacje bądż powoływani do kadr wojewódzkich i krajowych, co świadczy o dobrym obranym kierunku sportowym w klubie Warta.

W roku 2019 klub obchodzić będzie 95-lecie istnienia , a 5-lat póżniej w 2024 roku 100-lecie!

UWAGA!

**** był to mały kawałek historii klubu , bo historia tego klubu jest o wiele szersza i za pominięcie kilku osób lub faktów z historii MLKS Warta z góry przepraszamy !