IV-LIGA WLKP SEZONU 2014/15

W obu grupach IV-ligowych północnej i południowej, byliśmy świadkami bardzo ciekawej rywalizacji o awans jak i o utrzymanie się w gronie IV-ligowym.

Nasz jedynak reprezentujący nasz region od sezonu 2008/09 w rozgrywkach IV-ligi czyli Międzychodzka Warta, która uważana była za jednego z faworytów w walce o awans na koniec rozgrywek zameldowała się na 8 miejscu, co było dalekim od oczekiwań działaczy i kibiców, a zarazem rozczarowaniem wśród znawców wielkopolskiej kopanej. Zespół trenera Sławomira Dyzerta po bardzo udanej jesieni , gdzie tracili zaledwie 4 pkt do lidera, w rundzie wiosennej nie stanowili już silnego zespołu, a także monolitu. Duże zmiany kadrowe, spowodowane kontuzjami i innymi czynnikami , wymusiły na sztabie szkoleniowym poszukiwanie nowych zawodników, jak się okazało nowi zawodnicy nie tylko nie wzmocnili zespołu, a wręcz go osłabili. Po porażce u siebie z Wełną Skoki, wiadomo było że Warta z jesieni, a ta z wiosny, to dwa inne światy!!! Jesienią brylowali F.Kozłowski, A,Jenek, B.Nowak i J.Krysiak [wiosną mający problemy dyscyplinarne] ,których w rundzie rewanżowej niestety rzadko oglądaliśmy. Ciężko było wiosną kogokolwiek wyróżnić za grę, ale zapewne wracający B.Nowak, a także J.Nabzdyk, K.Galus, M.Pierzyński, M.Majchrzak, S.Piotrowski czy G.Pińczuk, mogli uznać swe występy za w miarę poprawne. Zespół Warty zanotował bilans 14 zwycięstw 5 remisów i 11 porażek, a wiosną zespół trenera S.Dyzerta, który przejął zespół jesienią we wrześniu po K.Krzyżaniaku, zdobył zaledwie 15 pkt, co dało 12 miejsce w wiosennej rundzie. Gorsze były tylko Leśnik 15pkt, Wełna 14pkt, Sparta 12pkt i KS Mosina 5pkt. Jedna optymistyczna informacja to ta , że po raz kolejny B.Nowak należał do jednych z najlepszych strzelców IV-ligi, zdobywając  21 bramek. Trzeba zaznaczyć, że zawodnik ten, wrócił do gry w połowie rundy. Zespół przed nowym sezonem , przejdzie rekonstrukcje kadrową, która ma przyczynić się do ponownej walki o awans. Prawdopodobnie z zespołem Warty żegnają się F.Konaszewicz, M.Goliński, M.Siwek i R.Bochiński, których występy delikatnie mówiąc były dalekie od marzeń kibiców i działaczy jak i trenerów. Jedynym zawodnikiem, który próbował wznieś się na ten poziom był Marcin Siwek. Kilku innych zawodników nie podniosło swego poziomu sportowego, co może niepokoić przed kolejnym sezonem sterników klubu. Wszystko wskazuje, że Adam Jenek jeden z najlepszych graczy zespołu tr.S.Dyzerta, będzie zmuszony pauzować do końca roku. W tej chwili zawodnik ten, jest po zabiegu. Zapewne nie jest to dobra wiadomość. Do treningów prawdopodobnie wraca S.Nabzdyk.

Trenerem pozostaje Sławomir Dyzert, któremu dano szanse zbudowania zespołu walczącego o najwyższe cele. Zespół wróci do zajęć 13.07.2015 rozgrywając kilka gier kontrolnych min. z Lubuszaninem Drezdenko, Spartą Szamotuły, Lechem II, Stilonem Gorzów i Błękitnymi Wronki.

TABELA KOŃCOWA IV-LIGA WLKP - grupa północna

1. Pelikan Niechanowo        - 72  awans

2. Lubuszanin Trzcianka      - 60

3. Zjednoczeni Trzemeszno  - 58

4. GKS Dopiewo                   - 56

5. Iskra Szydłowo                 - 55

6. Grom Plewiska                 - 54

7. Wełna Skoki                     - 47

8. Warta Międzychód            - 47

9. Lechia Kostrzyn                - 43

10. Sparta Oborniki              - 39

11. Mieszko Gniezno            - 39

12. Huragan Pobiedziska     - 32

13. Płomień Przyprostynia   - 28

14. Leśnik Margonin            - 22  spadek

15.Sparta Szamotuły           - 14  spadek

16.KS 1920 Mosina               - 13 spadek

Nowymi IV-ligowcami zostały zespoły GLKS Wysoka [pilska] oraz Kotwica Kórnik i Mawit Lwówek [poznańska].

Wszystkie te kluby zostały zgłoszone do rozgrywek i odebrały stosowne licencje na grę

Zespołom życzymy powodzenia!

---------------------------------------------------------------------

Jeśli chodzi o grupę południową, która w tym sezonie była także sportowo silna i ciekawa , ponieważ kilka zespołów walczyło do końca o awans i o utrzymanie.

W walce o czołowe miejsca liczyło się kilka zespołów min. Obra Kościan, LKS Ślesin, Polonia Leszno, Dąbroczanka Pępowo, której z powodu organizacyjnych raczej awans nie grozi. ale z kolei takiemu ośrodkowi piłkarskiemu jak Kalisz, gra w IV-lidze zwłaszcza po zimowej ofensywie transferowej nie uśmiechała się. Na finiszu rozgrywek właśnie podopieczni trenera Krzysztofa Pawlaka dogonili LKS ŚLesin, aby w ostatnich dwóch kolejkach przegonić najgroźniejszego rywala, tym samym KKS Kalisz uzyskał awans do III-ligi w pełni zasłużenie. Budżet klubu 600 tys zapewne pomógł w walce o awans, ale jak wiadomo wysoki budżet nie zawsze daje sukces, czego mogli doświadczyć działacze w Międzychodzie. Więcej spodziewano się po grze Górnika Konin, ale i tam zapowiadają powolną odbudowę silnego zespołu, który mógłby powalczyć o awans. Reszta zespołów z czołówki ma za sobą niezły sezon, zapewne apetyty w Lesznie czy Kościanie były i są  nadal większe. Na dole do końca trwała walka o utrzymanie i dopiero w samej końcówce spadku uniknęli zawodnicy Orła Koźmin, Gromu Wolsztyn i Orła Mroczeń. Wszystko wskazuje , że po mimo zajęcia spadkowego miejsca  przez Piasta Kobylin, będzie temu zespołowi dane nadal rywalizować na poziomie IV-ligowym, ponieważ jeden z mistrzów V-ligi zrezygnował z gry na tym szczeblu. Niestety pozostałe dwa zespoły Kania Gostyń i LKS Gołuchów spadają do niższej klasy rozgrywkowej.

Najskuteczniejszymi zawodnikami rozgrywek byli Łukasz Pietrzak [LKS Ślesin]-21 bramek, Paweł Dulat [Grom Wolsztyn]-19 bramek i Tomasz Marcinkowski [Obra Kościan]-18 bramek.

Awans do IV-ligi uzyskały Ravia Rawicz i Polonia Kępno, a Kasztelan Brudzew po mimo uzyskania awansu, zrezygnował z gry w IV-lidze Wlkp gr.południowej.